а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испентари

(се) испентарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46959
Со напор се искачи некаде на високо.
Англиски: climb up
Употреба: Разговорно
Примери:
Се испентарил дури на највисоката гранка на дрвото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК