а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испека

испекаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Измоли со пекање, со големо настојување.
Англиски: beg Албански: lutem me insistim
Примери:
Испека да оди на летување со другарките.
2. Прекопнее силно по нешто, има силна желба за нешто.
Албански: lakmon
Примери:
Испека да го види својот роден крај.