а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испее

испеат; испеј, испејте; испеав, испеаја; испеал; испеан; (ќе) испеев, (ќе) испееја; (ќе) испеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5216
1. Исполни песна, мелодија до крај.
Англиски: sing Албански: këndoj deri në fund
Примери:
Ми се чини дека ги испеавме сите убави песни.
2. Во црковната служба - исполни молитва.
Англиски: sing Албански: këndoj
Примери:
Попот ги испеа сите молитви што ги знаеше со надеж дека ќе допрат до божјите уши.
3. Напише стихотворба.
Англиски: write Албански: shkruaj vjershë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ако бил поет, ќе ги испеел најтажните стихови на својот народ.
Во своите стихови ја испеа сета своја тага.
4. прочита
Англиски: recite Албански: lexoj, këndoj
Употреба: Архаизам , Разговорно
Изрази
Му се испеа молитвата - заврши со животот.
Изведенки
испева несв.
испеваат