а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испегла

испеглаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14831
1. Измазни, исправи нешто што е стуткано, најчесто со пегла.
Англиски: iron Албански: hekuros
Примери:
Убаво ми ја испегла кошулата.
2. Претепа некого или искаже некому строги забелешки.
Англиски: dress down Албански: qortoj ashpër
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Управникот добро не испегла.
Изведенки
испеглува несв.
испеглуваат