а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испаша

мн. испаши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 52512
1. (само едн.) пасење, напасување
Англиски: grazing Албански: kullotë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Пролетна испаша.
2. Место каде што пасе добитокот.
Англиски: meadow Албански: kullotë
Употреба: Земјоделство