а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испасе

испасат; испаси, испасете; испасов, испасоа; испасол, испасле; (ќе) испасев, (ќе) испасеа; (ќе) испасел; испасен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24079
Со пасење изеде до крај.
Англиски: graze
Примери:
Кравите ја испасија ливадата.
Изведенки
1. испасува несв.
испасуваат
2. испасување ср.
глаг. им.