а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испасе

испасат
Вид збор: Глагол, свршен
Со пасење изеде до крај.
Англиски: graze
Примери:
Кравите ја испасија ливадата.
Изведенки
1. испасува несв.
испасуваат
2. испасување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи