а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испартали

испарталат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Претвори нешто во партали, одрпа, искине (облека и сл.)
Англиски: shred Турски: partal etmek Албански: bëj copa
2. (се испартали) Стане парталаво.
Англиски: shred Албански: bëhet copa, partall
Примери:
Ми се испартали кошулата и веќе не се носи.
Изведенки
испарталува несв.
(се) испарталуваат
повт.