а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испартален

испарталениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 53559
1. Што е претворен во партали (обично за облека, ткаенина).
Англиски: tattered
2. Што е облечен во парталава облека, одрпан.
Англиски: ragged
Примери:
Испарталените селани во полето личеа на просјаци.
Да има што да облече, нема да оди така испартален.
Изведенки
испарталеност ж.