а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испарение

мн. испаренија
Вид збор: Именка, среден род
Производ на испарувањето, тоа што настанува при испарување на течност.
Англиски: perspiration
Примери:
Прозорците беа замаглени од испаренија и ништо не се гледаше низ нив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК