а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испара

испараат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35007
Со парање врати во претходната состојба тоа што е сошиено или сплетено.
Англиски: tear
Примери:
Испара ракав.
Испара чорапи.
Изведенки
испарува несв.
испаруваат