а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испаничи

(се) испаничат; испаничил; испаничен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33597
Се најде во паника, го фати паника.
Англиски: panic
Примери:
Мајката се испаничи и отрча да го бара синот.