а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испали

испалат; испалил; испален
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40134
испука, истрела
Англиски: fire
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој потоа, за предупредување испали неколку куршуми во воздух.
Изведенки
испалува несв.
испалуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК