а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испакнат

испакнати
Вид збор: Придавка
Ранг: 13650
проширен, издигнат; што стрчи
Англиски: protruding
Примери:
Таа има испакнато чело.
испакнати усни
Изведенки
испакнатост ж.
(едн.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК