а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испад

мн. испади
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26405
1. Непријатно, непријателско истапување против некого; непристојна, лоша постапка.
Англиски: provocation Албански: provokim
Примери:
Постојано правиш некакви испади.
Се срамеше поради испадите на својот син.
2. Испаѓање, излегување од некаков систем.
Англиски: outage Албански: heqje, përjashtim
Употреба: Технологија
Примери:
Испад на електричната мрежа од системот.