а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испадне

испаднат; испадни, испаднете; испаднав, испаднаа; испаднал; испаднат; испаднев, испаднеа; испаднел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3338
1. Падне од внатрешноста на нешто.
Англиски: drop out Албански: bie
Примери:
Детето испадна од возот.
2. Престане да биде член во некој состав или дел од нешто.
Англиски: drop out Албански: braktis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Испадна од комбинација.
Нашиот ракометен клуб испадна од лигата.
3. Се случи, излезе како резултат на крајот во некои околности (обично неочекувано или спротивно од очекувањата).
Англиски: come out Албански: përfundoj
Примери:
Ова испадна одлично.
Кој се надеваше дека ќе испадне толку храбар?
Испадна дека тие не се познавале воопшто.
Ништо не испадна од таа работа.
На крајот сѐ испадна добро.
4. Ненадејно, неочекувано се појави некој или нешто.
Англиски: come out Албански: përfundoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од каде испадна сега и ова?
5. Излезе надвор.
Англиски: leave Албански: largohet
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Јас ќе испаднам малку да прошетам.
Изведенки
1. испаѓа несв.
испаѓаат
2. испаѓање ср.
глаг. им.