а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испади

испадат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20443
Избрка, истера, изгони некого.
Англиски: chase away
Примери:
Ја испади жената од дома навредувајќи ја со погрдни зборови.
Изведенки
1. испадува несв.
испадуваат
2. испадување ср.
глаг. им.