а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ислуша

ислушаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6961
1. Сослуша до крај (предавање, раскажување, концерт).
Англиски: hear Албански: dëgjoj, përcjell
2. Сослуша некого или повеќемина што зборуваат, што прашуваат и сл.
Англиски: hear Албански: dëgjon
Примери:
Ја ислушав внимателно.
Судијата ги ислуша сите сведоци.
Изведенки
1. ислушува несв.
ислушуваат
2. ислушување ср.
глаг. им.