а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ислужи

ислужат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34429
1. Отслужи некоја служба.
Англиски: serve Албански: shërbej
Примери:
Младичот ја ислужи војничката служба пред две години.
2. Одржи литургија, црковна служба.
Англиски: serve Албански: mban liturgji
Употреба: Црковен термин
Примери:
Учениците му ислужија служба на словенски.
Изведенки
1. ислужува несв.
ислужуваат
2. ислужување ср.
глаг. им.