а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ислужен

ислужениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20671
1. Што завршил со службата.
Англиски: finished
Примери:
Тој беше веќе стар и ислужен.
2. Што го минал работниот век, некорисен, неспособен.
Англиски: worn-out
Употреба: Пејоратив , Разговорно
3. дотраен, неупотреблив
Англиски: useless
Примери:
Ислужениот шпорет беше за фрлање.