а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ислика

исликаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41050
Направи повеќе слики (цртежи, фотографии).
Англиски: picture
Употреба: Ликовна уметност
Изведенки
1. исликува несв.
исликуваат
2. исликување ср.
глаг. им.