а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ислизне

(се) ислизнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се извлече, се испушти, испадне со слизнување.
Англиски: slip Албански: rëshqet, shket
Примери:
Од џебот му се ислизна писмото и му падна на земја.
2. Изгуби нешто што веќе го има.
Англиски: slip Албански: rëshqet, del prej dore
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ми беше страв да не ми се ислизне наследството.
Изведенки
1. ислизнува несв.
(се) ислизнуваат
2. ислизнување ср.
глаг. им.