а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иследувач

мн. иследувачи
Вид збор: Именка, машки род
Човек што следи определена област.
Англиски: researcher
Примери:
Тој е буден иследувач на културната историја на македонскиот народ.
Иследувачите на нашата народна поезија укажуваат на нејзината оригиналност.
Изведенки
иследувачки прид.
иследувачкиот
Што се однесува на иследувач и на иследување.
Пример: иследувачки трудови иследувачка работа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи