а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иследник

мн. иследници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што врши истрага.
Англиски: investigator
Употреба: Правда
Примери:
Во записникот на иследникот стоеше дека во крвта му нашле опиум.
Изведенки
иследнички прид.
иследничкиот
Што се однесува на иследник.
Пример: Во таа ваша иследничка практика сте биле сведок на многу настани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи