а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иследи

иследат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Спроведе целосна истрага, сестрано расветли криминално дело.
Англиски: follow up Албански: hetoj
2. Изврши научно истражување, проучување.
Англиски: research Албански: hulumtoj
Изведенки
1. иследува несв.
иследуваат
2. иследување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи