а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иследен

иследниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на иследување, што врши иследување.
Англиски: investigation
Употреба: Правда
Примери:
иследен судија
иследни органи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи