а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ислам

(едн.) исламот
Вид збор: Именка, машки род
Монотеистичка религија што ја основал во 7 век, во Арабија, пророкот Мухамед, која се засновува врз учењето на Коранот (Куранот); муслиманска вера.
Англиски: Islam Турски: İslam Албански: Islami
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи