а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исламофобија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Предрасуди и страв од исламската религија.
Англиски: islamophobia
Употреба: Политика
Примери:
Голем број граѓани се пожалија дека се шири исламофобија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи