а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исламизира

исламизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави некој да го прими исламот, нешто да стане исламско.
Употреба: Религија
Изведенки
исламизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи