а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исламизам

исламизмот
Вид збор: Именка, среден род
Политизирање на исламската религија.
Англиски: Islamism
Употреба: Политика
Примери:
Се разговара за справување со проблемот на фундаменталниот исламизам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи