а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искушеник

мн. искушеници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што служи во манастир и се подготвува да стане монах, калуѓер.
Англиски: novice
Употреба: Религија
Примери:
Една година пред да стане монах, беше искушеник во манастирот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи