а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искушение

мн. искушенија
Вид збор: Именка, среден род
1. Тоа што силно привлекува, што заведува; желба за нешто примамливо.
Англиски: temptation Албански: joshje
Примери:
Низ големо искушение минуваше, дали да се запопи или да се ожени?
2. Тешко животно искуство.
Англиски: ordeal Албански: përvoj e hidhur
Примери:
Важно е храбро да ги поднесеш тешкотиите и искушенијата.
Во големи искушенија се гледа херојската црта на еден народ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи