а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искуство

мн. искуства
Вид збор: Именка, среден род
Тоа што човекот сам го доживеал, го стекнал (знаења, вештини, навики) низ животната практика.
Англиски: experience Албански: përvojë
Примери:
Лично искуство.
Работно искуство.
Има големо искуство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи