а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искуствен

искуствениот
Вид збор: Придавка
Што се темели врз искуство.
Примери:
Тој е со најмал искуствен и политички интегритет.
Изведенки
1. искуствено прил.
2. искуственост м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи