а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искуси

искусат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Запознае нешто преку сопствено искуство, добие искуство; осети на себе.
Англиски: experience Албански: përjeton, shijon
Примери:
Ја искуси и неубавата и убавата страна на славата.
2. Стави некого на искушение.
Англиски: tempt Албански: sprovon
Изведенки
1. искусува несв.
искусуваат
2. искусување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи