а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искусен

искусни
Вид збор: Придавка
1. Што има големо искуство, знаење, вештина стекнати со практика.
Англиски: experienced
Примери:
Татко ми е стар и искусен работник.
Не можеш да го излажеш него, тој е вешт и искусен трговец.
2. Што има големо животно искуство.
Англиски: experienced
Примери:
Го прашувам него зашто е искусен човек.
Изведенки
искусно прил.
Пример: Ме изненади колку искусно ја заврши работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи