а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искубе

искубат; искуби, искубете; искубав, искубаа; искубал; искубан; (ќе) искубев, (ќе) искубеа; (ќе) искубел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10812
1. Вади, истргне влакна или пердуви од корен.
Англиски: tear Албански: shkul
Примери:
Ја искуба кокошката.
Ми ја искуба косата.
2. (се искубе) Се извлече, незабележано излезе, избега.
Англиски: escape Албански: ik, përvidhet
Употреба: Преносно значење
Примери:
И овој пат успеав да се искубам од рацете на непријателот.
Изведенки
1. искубува несв.
(се) искубуваат
2. искубување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК