а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искршка

искршкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со кршкање избега, се оддалечи (за зајак).
Англиски: zigzag
Изведенки
1. искршкува несв.
искршкуваат
2. искршкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи