а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искрцка

искрцкаат
Вид збор: Глагол, свршен
крцка
Англиски: crack
Примери:
Поетично ги искрцка последните зборови низ заби.
Изведенки
1. искрцкува несв.
искрцкуваат
2. искрцкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи