а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искрсне

искрснат
Вид збор: Глагол, свршен
Се појави, се покаже одеднаш, ненадејно.
Англиски: popp up
Примери:
Не можам да дојдам, ми искрсна еден проблем.
Изведенки
1. искрснува несв.
искрснуваат
2. искрснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи