а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искрпи

искрпат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Поправи оштетена (скината, испарана) облека и сл. со крпење, закрпи се што било за крпење.
Англиски: patch Албански: arnoj
Примери:
Жената ја искрпи кошулата со нови парчиња.
2. (се искрпи) Се закрпи, си ја закрпи сам скинатата облека.
Англиски: mend Албански: arnohem
Примери:
Стариот сам се искрпи.
Изведенки
1. искрпува несв.
искрпуваат
2. искрпување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи