а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искрои

искројат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Скрои целосно (костум, фустан итн.)
Англиски: tailor Албански: qep rroba
2. Скрои се што имало за кроење.
Албански: qep të tëra
3. Изреже, искастри растение.
Англиски: cut up Албански: pres
Употреба: Земјоделство
Примери:
Треба навреме да го искроиме лозјето.
Изведенки
1. искрова несв.
искроваат
2. искројува несв.
искројуваат
3. искројување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи