а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искри

искрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20297
1. Фрла искри, гори фрлајќи искри.
Англиски: spark Албански: xixëllin
Примери:
Инсталацијата на разводната табла искреше неколку минути пред да избие пожар.
2. Светка, блеска како искра.
Англиски: spark Албански: xixëllin
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му искреа очите од радост.
Изведенки
искрење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК