а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искричав

искричавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22163
1. Што искри, што фрла искри.
Англиски: sparkling
2. Што светка како искра.
Англиски: sparkling
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој твој искричав поглед кажуваше се.
Изведенки
1. искричаво прил.
Пример: Искричаво свети.
2. искричавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК