а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искритикува

искритикуваат; искритикувал; искритикуван
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши критика, критикува.
Англиски: criticize
Примери:
Ја искритикувал власта.