а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искрие

искријат; искриј, искријте; искрив, искраја; искрил; (ќе) искриев, (ќе) искриеја; (ќе) искриел; искриен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38860
1. Скрие се со ред, се до едно.
Англиски: hide Албански: fsheh
Примери:
Го искрија златото и другите вредни документи.
2. (се искрие) (само мн.) Се скријат сите до еден.
Англиски: hide Албански: fsheh
Примери:
Додека едно од децата мижеше, другите се искрија.
Изведенки
1. искрива несв.
(се) искриваат
2. искривање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК