а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искривоколчи

искривоколчат; искривоколчил; искривоколчен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26769
1. шине, измести
Англиски: dislocate Албански: pëlkyej, ndrydh
Употреба: Медицина
Примери:
Брзајќи си ја искривоколчи ногата.
2. изопачи
Англиски: distort Албански: shtrembëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги искривоколчила моите зборови и изнакажала лаги.
Изведенки
1. искривоколчува несв.
искривоколчуваат
2. искривоколчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК