а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искриви

искриват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6502
1. Направи да стане нешто криво.
Англиски: bend Албански: lakoj
Примери:
Тој ги искриви металните шипки со специјални клешти.
2. Направи да има отстапување од нормалата.
Англиски: deform Албански: deformoj
Примери:
Детето го искриви 'рбетот со неправилно седење.
3. Даде неприроден израз на лицето, устата и сл. поради незадоволство, гадливост и др.
Англиски: grimace Албански: bëj grimasë
Примери:
Устата му се искриви од болка.
4. Изопачи, изврти нешто, прикаже какво што не е.
Англиски: distort Албански: shtrembëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја искриви вистината како што му одговараше.
5. (се искриви) Стане крив (за лица и за предмети).
Англиски: bend Албански: lakoj
Примери:
Се искриви во половината по долгото боледување.
Му се искриви устата.
Дрвјата се искривија под тежината на снегот.
Изрази
Искриви врат - нестрпливо исчекува некого, бара со поглед, се врти по некого.
Изведенки
1. искривува несв.
(се) искривуваат
2. искривување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК