а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искривен

искривени
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) искриви
Англиски: bent, crooked
Примери:
Врви сосема искривен и потиштен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи