а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искрен

искрени
Вид збор: Придавка
Што го искажува тоа што го мисли и чувствува, што не крие.
Англиски: honest
Примери:
Таа беше една простодушна и искрена жена.
Дај ми искрен одговор, не сакам лаги.
Изведенки
искреност ж.
Особина на тој што е искрен.
Пример: Не се сомневам во твојата искреност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи